‹ Prev
Next ›
Fellowes Quasar+ 500 Manual Comb Binding Machine 5627706
6 Stock Available
- 22 sheet punch capacity, 500 sheet binding capacity with a maximum comb size of 50mm
- Full width handle reduces punching effort
- Angled comb rake to facilitate the loading of punched sheets
- Adjustable edge guide aligns sheet accurately
- Storage tray with patented comb & document measure for quick selection of the correct size supplies
- Chip tray with burst out feature to eliminate jams
- Includes starter kit for binding 10 documents
£685.00
Inc. VAT £822.00
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 500 sheets |
| Punch capacity | 22 sheets |
| Product colour | Charcoal, Grey |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Plastic comb binding | Yes |
| Width | 455 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 7.44 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84401090 |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Designed for use by all, the Fellowes Quasar+ 500 is the easy way to create professional-looking bound documents. Use it to punch up to 22 sheets at once and then bind documents up to 500 pages with a flexible and lightweight plastic comb spine.
It's designed for continuous operation for the highest possible productivity. The smart design includes adjustable guides, a document measurement tool and a storage tray for spare combs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.