‹ Prev
Next ›
RHINO A4 Exercise Book 64 Page, Red, F6M
Currently out of Stock
- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with narrow 6mm feints and a margin
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Red
Size: A4
Ruling: F6M
Number of pages: 64 Pages / 32 leaf
£64.50
Inc. VAT £77.40
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Colour | Red |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Ruling Colour | Grey & Red |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| No. of Pages | 64 Pages |
| Rulings | Feint Ruled & Margin |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 6mm Ruled & Margin |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 9kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO A4 (approx. 297 x 210mm) school exercise books come with 64 pages, ruled with 6mm feint lines and a margin, and are ideal for making notes. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.