‹ Prev
Next ›
RHINO 9 x 7 Exercise Book 48 Page, Yellow, S7
Currently out of Stock
- 9 x 7” (approx. 226 x 178mm)
- Ruled with 7mm squares
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Sturdy and resilient 100% recycled 225gsm manilla cover
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
Select Product Options
Cover Colour: Yellow
Size: 9x7in
Ruling: S7
Number of pages: 48 Pages / 24 leaf
£124.00
Inc. VAT £148.80
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Yellow |
| Ruling Colour | Grey |
| No. of Pages | 48 Pages |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Rulings | Squared |
| Size | 226x178mm |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 226x178mm |
| Books or Sheets | Books |
| Book/Sheet Size | 9x7in |
| Ruling Description | 7mm Squared |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 9.5kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
These high-quality RHINO 9 x 7” (approx. 226 x 178mm) school exercise books come with 48 pages, ruled with 7mm squares, and are ideal for maths and science. And with the education-standard smooth white paper, you can write on both sides.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.