15% Off
‹ Prev
Next ›
Exacompta Guildhall Transfer Spiral File 315gsm Foolscap Orange (Pack of 50) 348-ORG
Currently out of Stock
- Pack of 50
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Secure spiral mechanism for punched papers
- Colour: Orange
- 35mm capacity holds up to 380 sheets of A4 or foolscap paper
- Made from 315gsm manilla
- Perfect for legal, professional and financial services users
£112.09
RRP: £131.87
Inc. VAT £134.51
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Dimensions | 356x300mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 315gsm manilla |
| Weight | 90g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable 315gsm manilla and can hold up to 380 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file features a secure spiral mechanism for punched papers. This pack contains 50 orange foolscap files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.