- Size: foolscap
- Colour: Bright Purple
- Pack of 25
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
- 100% recycled, 300gsm manilla
- Bright manilla document wallets
<
>
Exacompta Forever Document Wallet Manilla Foolscap Bright Purple (Pack of 25) 211/5005
209 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF0122819591 Stock Available
-
Product Code: ST41095718 Stock Available
-
Product Code: KF01114380 Stock Available
-
Product Code: KF21659125 Stock Available
-
Product Code: KF012242285 Stock Available
-
Product Code: KF10538250 Stock Available
-
Product Code: KF10524132 Stock Available
-
Product Code: KF041145998 Stock Available
-
Product Code: KF3454129 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 245x345mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 300gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Forever |
| Type | Wallet |
Description
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 bright purple foolscap document wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
