- Pack of 25
- Features integrated pocket for added storage
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Allows you to store paper without hole punching
- Capacity: 32mm (320 sheets)
- 300 micron pressboard for durability
- Colour assortment A: red, yellow, green, blue, lilac
- Size: Foolscap (216x343mm)
<
>
Exacompta Europa Pocket Wallet Foolscap Assorted A (Pack of 25) 4790
71 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BA8090116 Stock Available
-
Product Code: KF50032Currently out of Stock
-
Product Code: KF010875397 Stock Available
-
Product Code: JT50899Currently out of Stock
-
Product Code: GL55211847 Stock Available
-
Product Code: RX04769107 Stock Available
-
Product Code: BC10112467 Stock Available
-
Product Code: CL76742254 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Size | Foolscap |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 32mm |
| Flap Size | Half Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 242x356mm |
| Material | Pressboard |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 265gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Wallet |
Description
With this document wallet, it is easy to store all of your loose documents, ensuring that your information remains secure. The thick card construction ensures that your documents are protected against damage and dirt, meaning that the wallets are perfect for use on the go. With an integrated pocket, it is easy to make sure that you can keep all of your highest priority work separate from general papers, speeding up retrieval. This pack contains 25 Assorted (Assortment A) folders suitable for foolscap and A4 size papers.
Alternative Products
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785154 Stock Available
-
Product Code: KF01490175 Stock Available
