‹ Prev
Next ›
Exacompta Europa Spiral File Foolscap Red 3008
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Made from 300 micron genuine mottled pressboard
- Holds up to 150 sheets of A4 paper
- Transfer mechanism allows papers to be worked on without the need to remove them
- Foolscap
- Red
- Hardwearing 300 micron mottled pressboard
- Bright and bold for everyday use in the office, classroom or home
- Metal spring fitting secures punched papers and a clever transfer mechanism allows papers to be worked on without the need to remove them
- Holds approx. 150 sheets of A4 size paper
£69.99
Inc. VAT £83.99
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 350x250mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Biodegradable | 67% Biodegradable |
| Recycled Product | Yes |
| Material | Pressboard |
| Grammage | 300 micron |
| Manufacturer | Exacompta |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 red files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.