‹ Prev
Next ›
Exacompta Europa Spiral Files Foolscap Lilac (Pack of 25) 3004
3 Stock Available
- Pack of 25
- Colour: lilac
- Transfer mechanism allows you to edit documents without removing them
- Can hold up to 150 A4 or foolscap sheets
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
- Spiral file with transfer mechanism
£69.99
Inc. VAT £83.99
Product Details
General Information
| Colour | Other Colours |
| Size | A4 |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Lilac |
| Dimensions | 350x250mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 67% Biodegradable |
| Capacity | 38mm |
| Recycled Product | Yes |
| Material | Pressboard |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage | 300 micron |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Europa |
| Type | Folder |
Description
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated filing, this pack contains 25 lilac files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.