‹ Prev
Next ›
Esselte Punched Pocket Polypropylene Top-opening 85 Micron A3 Portrait Clear Ref 47181 [Pack 10]
Currently out of Stock
Non-Returnable
- A3 portrait format punched pocket for protecting, storing and presenting larger documents
- Made from 30% pre-consumer PP plastic, 100% recyclable
- 11 hole multi-punched strip
- Copy-safe and acid-free material ensures long term protection for the documents
- Opens at the top providing easy access to contents without releasing binder mechanism
- Embossed, matt finish material prevents fingerprints or grease marks
- Tear resistant, strong, 85 micron polypropylene ensures the pocket can be re-used over and over again
- Pack of 10 pockets
- StockCode: ES47181
£31.00
Inc. VAT £37.20
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Format | 300 x 420 (A3) |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Orientation | Portrait |
| Number of fixing holes | 11 |
| Copy safe | Yes |
| Thickness | 0.085 mm |
| Width | 322 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 20 g |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type |
Description
Pockets with a clear matt finish ideal for storing drawings, plans, posters of a bigger format. Opens at the top for easy access to documents without releasing binder mechanism. Copy-safe and acid free material ensures long-term protection of the documents. Made of PP (polypropylene) plastic with 30% pre-consumer content, 100% recyclable.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.