15% Off
‹ Prev
Next ›
Esselte 75mm Lever Arch File Polypropylene A4 Raspberry (Pack of 10) 231037
34 Stock Available
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- PP cover made from 30% pre-consumer recycled foil
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 3 year guarantee on the mechanism, FSCĀ® certified
£91.56
RRP: £107.72
Inc. VAT £109.87
Product Details
General Information
| Colour | Raspberry |
| Format | A4 |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | Pink |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Spine width | 7.5 cm |
| Width | 290 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 460 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
High quality, durable lever arch file with PP cover made from 30% pre-consumer recycled foil in pastel colours for home and office use. Unique No.1 mechanism ensures superior performance.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.