‹ Prev
Next ›
Epson 664 EcoTank Ink Bottle Magenta C13T664340
9 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: EcoTank ET-2500 - EcoTank L355 - EcoTank ET-2550 - EcoTank ET-2600 - EcoTank L555 - EcoTank ET-14000 - EcoTank ET-3600 - EcoTank ET-4500 - EcoTank ET-4550
- Eco Tank: ET-2500 - ET-2600 - ET-3600 - ET-4550 - L555 - ET-2650 - ET-4500 - L355 - ET-2550
- Epson
- Epson original inkjet bottle
- Standard yield
- Compatible with: EcoTank L355, L555, ET-2500, ET-2550, ET-2600, ET-2650, ET-4500, ET-14000, ET-16500 printers
- Colour: Magenta
- Page yield: 6,500
£9.68
Inc. VAT £11.62
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | EcoTank L555 EcoTank L355 EcoTank ET-4550 EcoTank ET-4500 EcoTank ET-3600 EcoTank ET-2650 EcoTank ET-2600 EcoTank ET-2550 EcoTank ET-2500 EcoTank ET-16500 EcoTank ET-14000 |
| Product colour | Grey |
| Capacity | 70 ml |
| Country of origin | Indonesia |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 0.141 g |
| Products per pallet | 1260 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 3.39 m |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Products per pallet layer | 280 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 400 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1680 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 3.39 m |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Everyday printing\nThis reliable four-colour ink series is great at printing everyday documents.\n\nSlash ink costs\nLooking for an ultra-low-cost printing solution? From the first set of ink included with the printer, you could save 90% on ink costs on average2. It's not only affordable, it's impressive how many pages just one set can produce - up to 4,500 pages in black and 7,500 in colour1.\n\nThe genuine article\nEnjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.