‹ Prev
Next ›
Epson T580B Ink Cartridge Vivid Light Magenta C13T580B00
6 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Pro 3880
- Stylus Pro: 3880
- Epson
- Guarantee vivid, detailed and longer-lasting prints
- Quick drying, smudge-free and resistance to bleeding
- For use with Epson Stylus Pro 3880
- High gloss levels and scratch resistance
- Colour: Vivid light magenta
- UltraChrome K3 Ink produces amazing colour fidelity
£59.19
Inc. VAT £71.03
Product Details
General Information
| Colour | Light Vivid Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Vivid light magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | Epson Stylus Pro 3880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 80 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T580B00 |
| Country of origin | China |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 0.162 g |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 120 cm |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.062 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 120 cm |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 600 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Replace your low-running inks with a genuine Epson product and guarantee the same excellent results that you have been getting since you bought your printer. The Light Magenta Inkjet Cartridge features UltraChrome K3 Ink which produces amazing colour fidelity, high gloss levels and scratch resistance, guaranteeing your prints for longer. For use with Epson Stylus Pro 3880, the ink will produce vivid, bright and detailed colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.