‹ Prev
Next ›
Epson T5805 Ink Cartridge Light Cyan C13T580500
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Pro 3800 - Stylus Pro3880 Mirage Edition - Stylus Pro 3880 - Stylus Pro 3880 Designer Edition
- Stylus Pro: 3880 - 3800
- Epson
- Colour: Light Cyan
- Page yield: up to 450 pages
- Compatible with: Epson Stylus Pro 3800
- Inkjet cartridge
- Standard yield
£59.32
Inc. VAT £71.18
Product Details
General Information
| Colour | Light Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Light Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Stylus Pro 3800, 3880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 80 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T580500 |
| Country of origin | China |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 0.165 g |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 120 cm |
| Products per pallet | 2520 pc(s) |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.062 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 120 cm |
| Products per pallet (UK) | 3600 pc(s) |
| Products per pallet layer | 420 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 600 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
For an inkjet cartridge that can provide professional-quality results from your Stylus Pro 3800 large format printer, you need this Epson T5805 Light Cyan Cartridge. This cartridge is packed with 80ml of light cyan ink for vibrant and long-lasting print output with Epson's proprietary UltraChrome K3 ink.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.