‹ Prev
Next ›
Epson T1597 Kingfisher UltraChrome Hi-Gloss Ink Cartridge Red C13T15974010
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Photo R2000
- Stylus Photo: R2000
- Epson
- Inkjet cartridge
- Standard yield
- Compatible with: Epson Stylus Photo R2000 printer
- Page yield: up to 1,200
- Colour: Red
£20.50
Inc. VAT £24.60
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Type | Original |
| Printing colours | Red |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Epson Stylus Photo R2000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Finish type | High-gloss |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 17 ml |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T15974010 |
| Country of origin | China |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 191 cm |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 191 cm |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Epson UltraChrome Hi-Gloss2 Ink offers a high gloss finish and accurate, vibrant colour reproduction ideal for fine art, advanced amateurs and professional photographers.\n\n•Avoidance of gloss differential due to the inclusion of gloss optimizer\n•Higher stability on a variety of media\n•Large colour gamut due to high density inks
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.