‹ Prev
Next ›
Epson T1579 Turtle UltraChrome Ink Cartridge High Yield Light Light Black C13T15794010
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Photo R3000
- Stylus Photo: R3000
- Epson
- Excellent colour stability
- Exceptional light-fastness
- Excellent black and white image quality with three levels of black
£29.30
Inc. VAT £35.16
Product Details
General Information
| Colour | Light Light Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Light light black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Epson Stylus Photo R3000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 23000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 25.9 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T15794010 |
| Country of origin | China |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 48 cm |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 48 cm |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Epson UltraChrome K3 inks are well known for their wide gamut and accurate colour rendition with virtually no colour twist. Now, with the addition of newly formulated vivid magenta and vivid light magenta inks, they offer an even wider colour gamut with a dramatically improved range of expression.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.