‹ Prev
Next ›
Epson T1306 Stag DURABrite Ultra Ink Cartridge CMY Multipack C13T13064012
33 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Office B42WD - Stylus Office BX525WD - Stylus Office BX630FW - Stylus SX535WD - WorkForce WF-3540DTWF - WorkForce WF-3010DW - WorkForce WF-3530DTWF - WorkForce WF-7525 - Stylus Office BX625FWD - Stylus Office BX635FWD - Stylus Office BX925FWD - Stylus SX525WD - Stylus SX620FW - WorkForce WF-3520DWF - WorkForce WF-7015 - WorkForce WF-7515 - Stylus Office BX935FWD
- Stylus: SX620fm - SX535wd - SX620FW - SX525WD
- Stylus Office: BX525wd - BX535wd - BX625fwd - BX635fwd - BX925fwd - BX630fw - BX320fw - BX935fwd - B42wd
- Workforce Pro: WF-3530dtwf - WF-7015 - WF-3010dw - WF-7525 - WF-3520dwf - WF-3540dtwf - WF-7515
- Epson
- Compatible with: WorkForce WF-3010DW, WF-3520DWF, 3530DTWF, WF-3540DTWF, WF-7015, WF-7515, WF-7525
- Epson original inkjet cartridge
- Extra high yield
- Compatible with: Epson Stylus SX525WD, SX535WD, SX620FW; Stylus Office B42WD, BX320FW, BX525WD, BX535WD, BX625FWD, BX630FW, BX635FWD, BX925FWD, BX935FWD
- Colour: Cyan, Magenta, Yellow
- Page yield: 765 (Cyan), 600 (Magenta), 1,005 (Yellow)
£55.58
Inc. VAT £66.70
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - WorkForce WF-3520DWF - Epson WorkForce WF-7525 - Epson WorkForce WF-7515 - Epson WorkForce WF-7015 - Epson WorkForce WF-3540DTWF - Epson WorkForce WF-3530DTWF - Epson WorkForce WF-3010DW - Epson Stylus SX620FW - Epson Stylus SX525WD - Epson Stylus Office BX935FWD - Epson Stylus Office BX925FWD - Epson Stylus Office BX635FWD - Epson Stylus Office BX630FW - Epson Stylus Office BX625FWD - Epson Stylus Office BX535WD - Epson Stylus Office BX525WD - Epson Stylus Office BX320FW - Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Colour ink volume | 10.1 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T13064012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 64 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 131 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628141 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Reduce your printing costs with XL inks\nXL ‘Stag’ inks are ideal if you print high volumes and are happy to make a bigger up-front investment to help reduce your business printing costs.\n\nSave money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.