‹ Prev
Next ›
Epson T0807 Hummingbird Claria Photographic Ink Cartridge CMYK/Lt Cyan/Lt Mag Multipack C13T08074011
3 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Inkjet Printer: Stylus Photo PX650 - Stylus Photo PX720WD - Stylus Photo PX810FW - Stylus Photo PX660 - Stylus Photo PX730WD - Stylus Photo PX830FWD - Stylus Photo PX700W - Stylus Photo PX820FWD - Stylus Photo P50 - Stylus Photo PX710W - Stylus Photo PX800FW - Stylus Photo R285 - Stylus Photo RX585 - Stylus Photo RX685
- Stylus: PX800FW - PX700W
- Stylus Photo: P50 - PX730WD - PX800FW - R360 - RX685 - PX650 - PX660 - PX810FW - R265 - R285 - PX710W - PX830FWD - RX560 - PX700W - PX720WD - PX820FWD - RX585
- Epson
- Colour: Black, Cyan, Magenta, Yellow, Light Cyan and Light Magenta
- Page yield: 300 (Black), 900 (Cyan), 440 (Magenta), 460 (Yellow), 590 (Light Magenta), 345 Light Cyan
- Compatible with: Stylus P50, PX650, PX660, PX700W, PX710W, PX720WD, PX730WD, PX800FW, PX810FW, PX820FWD, PX830FWD, R265, R285, R360, RX560, RX585, RX685
- Epson original inkjet cartridge
- Standard yield
£77.54
Inc. VAT £93.05
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow/Light Cyan/Light Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Light magenta, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - Epson Stylus Photo RX685 - Epson Stylus Photo RX585 - Epson Stylus Photo RX560 - Epson Stylus Photo R360 - Epson Stylus Photo R285 - Epson Stylus Photo R265 - Epson Stylus Photo PX830FWD - Epson Stylus Photo PX820FWD - Epson Stylus Photo PX810FW - Epson Stylus Photo PX730WD - Epson Stylus Photo PX720WD - Epson Stylus Photo PX710W - Epson Stylus Photo PX700W - Epson Stylus Photo PX660 - Epson Stylus Photo PX650 - Epson Stylus Photo P50 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T08074011 |
| Country of origin | China |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 62 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 0.226 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 135 cm |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 135 cm |
| Products per pallet (UK) | 648 pc(s) |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 72 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Save money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers \nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.