‹ Prev
Next ›
Epson T0711H Inkjet Cartridge High Capacity Black (Pack 2) T07114H10
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Stylus: SX410 - B1100 - B40w - D120 - D120n - D78 - DX400 - DX4400 - DX5000+ - DX5050 - DX6000 - DX7000F - DX9400 - SX200 - SX205 - SX400 - BX310fn - BX3450 - D92 - DX4050 - DX7450 - DX8400 - SX405W - DX4000 - DX5000 - DX8450 - DX9400F - SX210 - SX515w - BX610fw - DX7400 - SX215 - SX218 - SX415 - SX600FW - SX610fw
- Stylus Office: B1100 - BX600fw - 3450 - BX310fn - B40W - BX300f - BX610fw
- Inkjet Printer: Stylus D120 - Stylus D5050 - Stylus DX4400 - Stylus DX5000 - Stylus DX7450 - Stylus DX9400 - Stylus SX110 - Stylus SX205 - Stylus SX210 - Stylus SX405 - Stylus SX410 - Stylus SX610FW - Stylus D78 - Stylus DX4050 - Stylus DX5050 - Stylus DX6050 - Stylus Office BX300F - Stylus SX105 - Stylus SX218 - Stylus SX400 - Stylus SX510W - Stylus SX600FW - Stylus CX4300 - Stylus DX400 - Stylus DX4000 - Stylus DX4450 - Stylus DX8400 - Stylus S20 - Stylus SX100 - Stylus SX200 - Stylus SX215 - Stylus SX515W - BX3450 - Stylus D92 - Stylus DX6000 - Stylus DX7000F - Stylus DX7400 - Stylus DX8450 - Stylus DX9400F - Stylus Office BX310FN - Stylus S21 - Stylus SX115 - Stylus SX415
- Epson
- Original Epson t0711h Durabrite ultra high capacity Black ink cartridge (twin pack) t07114h.
- Suitable for the following printers: Epson Stylus bx310fn Epson Stylus d120 Epson Stylus dx7400 Epson Stylus dx7450 Epson Stylus dx8400 Epson Stylus dx8450 Epson.
£35.23
Inc. VAT £42.28
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - Epson Stylus SX610FW - Epson Stylus SX600FW - Epson Stylus SX515W - Epson Stylus SX510W - Epson Stylus SX415 - Epson Stylus SX410 - Epson Stylus SX405WiFi - Epson Stylus SX405 - Epson Stylus SX400 - Epson Stylus SX218 - Epson Stylus SX215 - Epson Stylus SX210 - Epson Stylus SX205 - Epson Stylus SX200 - Epson Stylus Office BX610FW - Epson Stylus Office BX600FW - Epson Stylus Office BX310FN - Epson Stylus Office BX300F - Epson Stylus Office B40W - Epson Stylus Office B1100 - Epson Stylus DX9400F Wifi-Edition - Epson Stylus DX9400F - Epson Stylus DX8450 - Epson Stylus DX8400 - Epson Stylus DX7450 - Epson Stylus DX7400 - Epson Stylus D120 Network Edition - Epson Stylus D120 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T07114H10 |
| Country of origin | China |
| Width | 141 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 88 g |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 43 mm |
| Package height | 120 mm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 150 cm |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 150 cm |
| Products per pallet (UK) | 1800 pc(s) |
| Products per pallet layer | 180 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 180 pc(s) |
| Minimum order quantity | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Reduce your printing costs with high-capacity inks\nHigh-capacity ‘Giraffe’ inks are ideal if you print high volumes and are happy to make a bigger up-front investment to help reduce your business printing costs.\n\nSave money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.