Epson Iron-on Cool Peel Transfer Paper A4 (Pack of 10) C13S041154
- 124gsm paper weight
- Provides a smooth and clear surface for printing
- Iron-on transfer paper for easy customisation of your clothes
- Pack of 10 transfers
- Only requires an iron for transfer
- Reduces the amount of blot and bleed in your prints
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Compatible products | StylusColor 400 600 800 850 900 Photo700 Photo750 PhotoEX |
| Print media weight | 124 g/m² |
| Paper dimensions | 210 mm x 297 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 300 g |
| Master (outer) case gross weight | 15 g |
| Master (outer) case length | 344 mm |
| Master (outer) case width | 238 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 132 cm |
| Minimum order quantity | 50 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Products per pallet layer | 500 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 650 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 132 cm |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Specialist Inkjet Paper |
Description
Creative customisation\nGet creative with our easy to use iron-on transfer paper. Bring photos, graphics and text to life by ironing this transfer paper on to almost any light coloured cotton. You can create personalised gifts for your family, party favours such as T-shirts, or your very own slogan bag - the choice is yours. \n\nPrinting is a partnership\nEnjoy vivid colours, beautiful tones and incredible detail when you combine Epson's papers and inks. This paper has been specially developed to work with Epson's range of inks and printers to deliver the best possible quality. \n\nGreat for every printer\nOur papers produce great results with other manufacturers' printers and inks so everyone can take advantage of Epson's expertise.