4% Off
‹ Prev
Next ›
Epson ERC38BR Ribbon Cartridge Black/Red C43S015376
2381 Stock Available
Non-Returnable
- Works with Original
- Epson
- Impact Printer: TM-U230P - TM-U220A - TM-U220D - TM-U220PA - TM-U220PD - TM-U220B - TM-U220PB - TM-U230
- Epson
- Fits TM-U200/230/270/300/370/375
- Black and red fabric ribbon for easy printing
- Fits EPC-30/34/38, TM-270/280/300/2100, M-250 and M-260
- Works with your dot matrix printer to ensure results
- Original ribbon for the very best results
- Will not dry out even with sporadic use
- Keeps your cost per page extremely low
£3.19
RRP: £3.33
Inc. VAT £3.83
Product Details
General Information
| Colour | Red/Black |
| Compatibility | - TM-300A - TM-300B - TM-300C - TM-300D - TM-U210A - TM-U210B - TM-U210D |
| Printing colours | Black, Red |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight | 50 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 30 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Dimensions (WxDxH) | 28 x 129 x 78 mm |
| Products per pallet | 4320 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1080 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 120 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Accessories |
Description
Comprising of a continuous loop of high strength fabric ribbon, the genuine Epson ERC ribbon ensures trouble free operation of Epson’s range of EPOS terminals and mini-printers.\r\n\r\nPOS Printers:\r\n\r\n- TM-300A.\r\n- TM-300B.\r\n- TM-300C.\r\n- TM-300D.\r\n- TM-U210A.\r\n- TM-U210B.\r\n- TM-U210D.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.