1% Off
‹ Prev
Next ›
Epson 26XL Polar Bear Ink Cartridge High Yield CMYK Multipack C13T26364010
1 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Expression: XP-605 - XP-620 - XP-720 - XP-625 - XP-700 - XP-800 - XP-520 - XP-600 - XP-610 - XP-615 - XP-710 - XP-810 - XP-820
- Inkjet Printer: Expression Premium XP-720 - Expression Premium XP-820 - Expression Premium XP-520 - Expression Premium XP-605 - Expression Premium XP-610 - Expression Premium XP-625 - Expression Premium XP-800 - Expression Premium XP-600 - Expression Premium XP-620 - Expression Premium XP-700 - Expression Premium XP-710 - Expression Premium XP-510 - Expression Premium XP-615 - Expression Premium XP-810
- Epson
- Epson original inkjet cartridge
- High yield
- Compatible with: Epson XP-510, 520, 600, 605, 610, 615, 620, 625, 700, 710, 720, 800, 810, 821
- Page yield: 500 (Black), 700 (Cyan), 700 (Magenta), 700 (Yellow)
- Colour: Black, Cyan, Magenta, Black
£96.27
RRP: £97.07
Inc. VAT £115.52
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | - Expression Premium XP-820 - Expression Premium XP-720 - Expression Premium XP-625 - Expression Premium XP-620 - Expression Premium XP-520 - Epson Expression Premium XP-810 - Epson Expression Premium XP-800 - Epson Expression Premium XP-710 - Epson Expression Premium XP-700 - Epson Expression Premium XP-615 - Epson Expression Premium XP-610 - Epson Expression Premium XP-605 - Epson Expression Premium XP-600 - Epson Expression Premium XP-510 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 12.2 ml |
| Colour ink volume | 9.7 ml |
| OEM code | C13T26364010 |
| Country of origin | China |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 0.175 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 55.5 cm |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Save money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nReduce your printing costs with XL inks\nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.