‹ Prev
Next ›
Epson 26XL Polar Bear Ink Cartridge High Yield Photo Black C13T26314012
5 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Expression: XP-625 - XP-700 - XP-800 - XP-520 - XP-600 - XP-610 - XP-615 - XP-620 - XP-710 - XP-720 - XP-810 - XP-820 - XP-605
- Inkjet Printer: Expression Premium XP-610 - Expression Premium XP-615 - Expression Premium XP-625 - Expression Premium XP-710 - Expression Premium XP-520 - Expression Premium XP-605 - Expression Premium XP-810 - Expression Premium XP-510 - Expression Premium XP-600 - Expression Premium XP-700 - Expression Premium XP-620 - Expression Premium XP-720 - Expression Premium XP-800 - Expression Premium XP-820
- Epson
- Print yield: 400 pages
- Colour: Photo Black
- For use with Expression Premium XP-510/520/600/605/610/615/620/625/700/710/720/800/810/820
- Genuine Epson ink cartridge
- Results are sharp and well defined
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
£23.83
Inc. VAT £28.60
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Photo black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Expression Premium XP-820 - Expression Premium XP-720 - Expression Premium XP-625 - Expression Premium XP-620 - Expression Premium XP-520 - Epson Expression Premium XP-810 - Epson Expression Premium XP-800 - Epson Expression Premium XP-710 - Epson Expression Premium XP-700 - Epson Expression Premium XP-615 - Epson Expression Premium XP-610 - Epson Expression Premium XP-605 - Epson Expression Premium XP-600 - Epson Expression Premium XP-510 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 400 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 8.7 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| OEM code | C13T26314012 |
| Country of origin | Indonesia |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 45 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626901 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Save money with individual inks\nEpson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.\n\nReduce your printing costs with XL inks\nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2.\n\nEpson inks are optimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.