‹ Prev
Next ›
Epson 16XL Pen and Crossword DURABrite Ultra Ink Cartridge High Yield Magenta C13T16334012
9 Stock Available
- Works with Original
- Epson
- Workforce Pro: WF-2520nf - WF-2540wf - WF-2510wf - WF-2530wf - WF-2660DWF - WF-2010w - WF-2630WF - WF-2650DWF - WF-2750DWF
- Inkjet Printer: WorkForce WF-2530WF - WorkForce WF-2650DWF - WorkForce WF-2110w - WorkForce WF-2510WF - Workforce Wf-2010W - Black Workforce Wf-2010W - WorkForce WF-2520NF - WorkForce WF-2520WF - WorkForce WF-2540WF - WorkForce WF-2630WF - WorkForce WF-2750DWF
- Epson
- High yield
- Results are sharp and well defined
- Genuine Epson ink cartridge
- For use with WorkForce WF-2010W/2510WF/2520NF/2530WF/2540WF/2630WF/2650DWF/2660DWF/2750DWF2760DWF
- Colour: Magenta
- Print yield: 450 pages
£20.28
Inc. VAT £24.34
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF - WorkForce WF-2750DWF - WorkForce WF-2660DWF - WorkForce WF-2650DWF - WorkForce WF-2630WF - WorkForce WF-2540WF - WorkForce WF-2530WF - WorkForce WF-2520NF - WorkForce WF-2510WF - WorkForce WF-2010W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 6.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T16334012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627427 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Save up to 30% ink1with Epson’s individual ink cartridges \nWith Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.\n\nReduce your printing costs with XL inks\nEpson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%2\n\nEpson inks are optimised for Epson printers\nEpson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.