‹ Prev
Next ›
Dymo 18443 Rhino Label Printer Tape 9mmx5.5m Black on White 18443
64 Stock Available
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
£24.99
Inc. VAT £29.99
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Vinyl |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | Rhino |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 9 mm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.