‹ Prev
Next ›
Dymo LabelWriter Extra Large Shipping Labels 104 mm x 159mm (Pack of 220) S0904980
146 Stock Available
- Authentic DYMO labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages or for visitor management
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling; Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Perfect for eCommerce Sellers: Print 4”x 6” (10x 15 cm) shipping labels directly from eBay, Amazon, Royal Mail, Hermes/Evri and more
- Compatible only with DYMO LabelWriter 5XL and 4XL label makers; Made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
£22.99
Inc. VAT £27.59
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Paper |
| Adhesive type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Compatible products | LabelWriter |
| Label width | 10.4 cm |
| Label height | 15.9 cm |
| Weight | 687 g |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 220 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 5XL/4XL label makers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.