‹ Prev
Next ›
Dymo 18444 Rhino Label Printer Tape 12mmx5.5m Black on White S0718600
55 Stock Available
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager Printers
£22.99
Inc. VAT £27.59
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Tape type | D1 |
| Material | Vinyl |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 43 g |
| Master (outer) case width | 189 mm |
| Master (outer) case length | 443 mm |
| Shipping (inner) case width | 9 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 9.3 cm |
| Master (outer) case volume | 16913 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.215 kg |
| Gross weight inner carton | 0.242 kg |
| Quantity outer carton | 50 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 2.150 kg |
| Gross weight of outer carton | 2.600 kg |
| Package volume | 0.240 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.