‹ Prev
Next ›
Dymo 99015 LabelWriter Large Multipurpose Labels 70mm x 54mm (Pack of 320) S0722440
Currently out of Stock
- Authentic DYMO labels provide clear, legible text: perfect for a wide variety of uses
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
£27.49
Inc. VAT £32.99
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Paper |
| Adhesive type | Permanent |
| Compatible products | LabelWriter |
| Label width | 5.4 cm |
| Label height | 7 cm |
| Weight | 224 g |
| Package width | 78 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 224 g |
| Labels per pack | 320 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 320 pc(s) |
| Master (outer) case length | 392 mm |
| Master (outer) case width | 268 mm |
| Master (outer) case height | 344 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 550/450 Series, 5XL/4XL and LabelWriter Wireless label makers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.