‹ Prev
Next ›
Dymo 18445 Rhino Label Printer Tape 19mmx5.5m Black on White S0718620
Currently out of Stock
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
£31.99
Inc. VAT £38.39
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Tape type | D1 |
| Product colour | White |
| Material | Vinyl |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 37 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 57 g |
| Master (outer) case width | 134 mm |
| Master (outer) case length | 472 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Master (outer) case volume | 12460 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.9 cm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.285 kg |
| Gross weight inner carton | 0.321 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.425 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.841 kg |
| Package volume | 0.357 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
DYMO Rhino Labels, Black Print on White are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.