- Colour: Black
- Pack of 100
- Size: A4
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Spine bar is 6mm thick and suitable for binding up to 60 sheets of paper
<
>
Durable A4 6mm Spine Bar Black (Pack of 100) 2901/01
272 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DB290901Currently out of Stock
-
Product Code: KF010952079 Stock Available
-
Product Code: KF010875397 Stock Available
-
Product Code: JDF1500224 Stock Available
-
Product Code: DB29120165 Stock Available
-
Product Code: SH02272323 Stock Available
-
Product Code: BC100013764 Stock Available
-
Product Code: BC101142231 Stock Available
-
Product Code: BC10112467 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 144x302x78mm |
| Country of Origin | Germany |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Material | Plastic |
| Spine Width | 6mm Spine |
| Weight | 1.13kg |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Binder |
Description
Durable Spine Bar, these plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 6mm in thickness meaning it can hold up to 60 sheets of A4 paper. Supplied in pack of 100 black spine bars.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
