‹ Prev
Next ›
Canon CLI-42PM Ink Cartridge Photo Magenta 6389B001
25 Stock Available
- Works with Original
- Canon
- PIXMA Pro: 100
- Inkjet Printer: PIXMA PRO-100 - PIXMA PRO-100S
- Canon
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges²
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time²
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress²
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
£16.38
Inc. VAT £19.66
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Photo magenta |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-100 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 169 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | Japan |
| Colour | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
The ChromaLife100+ dye-based ink range delivers stunning quality and vibrant photos in colour and monochrome. The 13ml photo magenta ink tank allows you to print up to 169 photos in 10x15cm or 37 in A3+ size at ISO/IEC 24711¹ standard.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.