16% Off
‹ Prev
Next ›
Canon CLI-42LGY Ink Cartridge Light Grey 6391B001
19 Stock Available
- Works with Original
- Canon
- PIXMA Pro: 100
- Inkjet Printer: PIXMA PRO-100S - PIXMA PRO-100
- Canon
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
£13.72
RRP: £16.38
Inc. VAT £16.46
Product Details
General Information
| Colour | Light Grey |
| Type | Original |
| Printing colours | Light grey |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-100 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 835 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Japan |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
The ChromaLife100+ dye-based ink range delivers stunning quality and vibrant photos in colour and monochrome. The 13ml light grey ink tank allows you to print up to 835 photos in 10x15cm or 111 in A3+ size at ISO/IEC 24711† standard.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.