16% Off
‹ Prev
Next ›
Canon CLI-42 Ink Cartridges CMYK/GY/LGY/PC/PM Multipack 6384B010
49 Stock Available
- Works with Original
- Canon
- PIXMA Pro: 100
- Inkjet Printer: PIXMA PRO-100S - PIXMA PRO-100
- Canon
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges***
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time***
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress***
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
£100.15
RRP: £119.05
Inc. VAT £120.18
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow/Photo Cyan/Photo Magenta/Grey/Light Grey |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Light grey, Magenta, Photo cyan, Photo magenta, Yellow |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-100 |
| Quantity per pack | 8 pc(s) |
| Black ink page yield | 900 pages |
| Colour ink page yield | 835 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
This multipack contains one each of black, grey, light grey, cyan, magenta, yellow, photo cyan and photo magenta ink tanks. These eight 13ml ink tanks provides you with the full set of inks for your printer offering convenience and savings. Print up to 900 black or 835 colour photos in 10x15cm and 65 black or 111 colour photos in A3+ size at ISO/IEC 24712* standard.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.