‹ Prev
Next ›
Brother WT-300CL Waste Toner Unit WT300CL
4 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-4150CDN - HL-4570CDWT - HL-4140CN - HL-4570CDW
- Laser Printer: DCP-9270CDN - HL-4570CDWT - MFC-9465CDN - HL-4150CDN - MFC-9460CDN - DCP-9055CDN - HL-4140CN - HL-4570CDW - MFC-9970CDW
- DCP Laser: DCP-9055CDN - DCP-9055CDW - DCP-9270CDN
- MFC Laser: MFC-9460CDN - MFC-9465CDN - MFC-9970 - MFC-9970CDW
- Brother
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
£20.00
Inc. VAT £24.00
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 320 mm |
| Depth | 123 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 772 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 320 x 380 x 125 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 99.9 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Part |
Description
This genuine Brother WT-300CL Waste Toner Unit is compatible with a huge range of our laser printers. Designed to ensure that your documents are delivered quickly, efficiently and totally spotless, the WT-300CL helps to make maintaining your printer problem-free.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.