‹ Prev
Next ›
Brother TN-8000 Toner Cartridge Black TN8000
8 Stock Available
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: MFC-9030 - Fax-8070P - MFC-9070 - MFC-9160 - MFC-9180
- Brother
- Prints 2,200 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£45.65
Inc. VAT £54.78
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | FAX-8070P MFC-9030 MFC-9070 MFC-9160 MFC-9180 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Blue, White |
| Country of origin | China |
| Width | 60 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 164 g |
| Package weight | 266 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 247 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN-8000 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 2,200 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.