‹ Prev
Next ›
Brother TN-5500 Toner Cartridge High Yield Black TN5500
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-7050 - HL-7050N
- Laser Printer: HL-7050N - HL-7050
- Brother
- Prints 12,000 A4 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£128.26
Inc. VAT £153.91
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-7050, HL-7050N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 240 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Package weight | 1.62 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Pallet gross weight | 138 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN-5500 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 12,000 A4 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.