‹ Prev
Next ›
Brother TN-3390 Toner Cartridge Super High Yield Black TN3390
1 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-8250DN
- HL: HL-6180DW - HL-6180DWT
- Laser Printer: HL-6180DW - MFC-8950DW - DCP-8250DN - HL-6180DWT - MFC-8950DWT
- MFC Laser: MFC-8950DW - MFC-8950DWT
- Brother
- Prints 12,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£152.40
Inc. VAT £182.88
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-8950DWT DCP-8250DN HL-6180DW HL-6180DWT MFC-8950DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China |
| Width | 203 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 361 mm |
| Weight | 760 g |
| Dimensions (WxDxH) | 290 x 132 x 81 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 362 x 201 x 149 mm |
| Package weight | 1.28 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 198.5 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
This genuine Brother TN-3390 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 12,000 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.