‹ Prev
Next ›
Brother TN-3280 Toner Cartridge High Yield Black TN3280
11 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: DCP-8070D - DCP-8085DN - HL-5370DW - HL-5340D - HL-5350DN - HL-5350DNLT - HL-5340DL - HL-5380DN - MFC-8370DN - MFC-8380DN - MFC-8880DN - MFC-8890DW
- DCP Laser: DCP-8070D - DCP-8085DN
- HL: HL-5340DL - HL-5380DN - HL-5340D - HL-5350DN - HL-5350DNLT - HL-5370DW
- MFC Laser: MFC-8880DN - MFC-8370DN - MFC-8380DN - MFC-8890DW
- Brother
- Prints 8,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£138.66
Inc. VAT £166.39
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-5340D, HL-5380DN, HL-5350DNLT, 5350DN, 5370DW, 5350DN2LT, MFC 8890DW, MFC 8880DN, DCP 8085DN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 199 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 801 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 195 x 150 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Pallet gross weight | 582 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 8000 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Choose this genuine Brother TN3280 High Yield Toner Cartridge in Black to ensure you get the crisp, professional results that your important documents deserve, day after day. Easy to install, it provides a cost-effective printing solution for your office.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.