‹ Prev
Next ›
Brother BU-300CL Transfer Belt Unit BU300CL
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-9055CDW - DCP-9270CDN - DCP-9055CDN
- HL: HL-4570CDW - HL-4140CN - HL-4150CDN - HL-4570CDWT
- Laser Printer: HL-4140CN - HL-4150CDN - MFC-9970CDW - DCP-9055CDN - DCP-9270CDN - HL-4570CDW - MFC-9460CDN - MFC-9465CDN - HL-4570CDWT
- MFC Laser: MFC-9460CDN - MFC-9465CDN - MFC-9970CDW - MFC-9970
- Brother
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
£105.62
Inc. VAT £126.75
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Page yield | 50000 pages |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 450 x 170 mm |
| Weight | 1.79 kg |
| Compatibility | DCP-9055CDN, DCP-9270CDN, HL-4150CDN, HL-4570CDW, HL-4570CDWT, MFC-9460CDN, MFC-9465CDN, MFC-9970CDW |
| Country of origin | China |
| Package weight | 1.79 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 80.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Part |
Description
This genuine Brother BU-300CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-300CL helps to make maintaining your printer problem-free.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.