‹ Prev
Next ›
Brother TN-2310 Toner Cartridge Black TN2310
65 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-L2500D - DCP-L2520DW - DCP-L2540DN
- HL: HL-L2365DW - HL-L2340DW - HL-L2360
- Laser Printer: MFC-L2700DW - MFC-L2720DW - DCP-L2540DN - DCP-L2560DW - HL-2340DW - HL-L2365DW - MFC-L2700CDN - MFC-L2700DN - MFC-L2700DNR - DCP-L2500D - HL-2360DN - HL-L2300D - MFC-L2740DW - DCP-L2520DW - HL-L2340DW - HL-L2360DN
- MFC Laser: MFC-L2720DW - MFC-L2700DW - MFC-L2740DW
- Brother
- Prints up to 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother Black toner cartridge TN-231
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-2310 original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-2310 black toner cartridge is available as a more economical high yield toner - TN-232
£47.88
Inc. VAT £57.46
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L2365DW, HL-L2360DN, HL-L2340DW, HL-L2300D, DCP-L2540DN, DCP-L2500D |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 375 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 348 mm |
| Weight | 400 g |
| Package weight | 600 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Pallet gross weight | 108.7 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Compatible with a wide range of Brother’s mono laser printers, this genuine TN2310 Black Toner Cartridge has been designed to ensure your documents not only look great but are delivered as quickly and efficiently as possible.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.