6% Off
‹ Prev
Next ›
Brother TN-130BK Toner Cartridge Black TN130BK
Currently out of Stock
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-9042CDN - DCP-9045CN - DCP-9040CN - DCP-9042CN
- Laser Printer: HL-4040CN - HL-4070CDW - MFC-9440CN - DCP-9040CN - DCP-9270CDN - MFC-9840CDW - DCP-9042CDN - DCP-9045CDN - HL-4050CDN - MFC-9450CDN
- MFC Laser: MFC-9450CDN - MFC-9840 - MFC-9840CDW - MFC-9440CN
- HL: HL-4040CN - HL-4050CDN - HL-4070CDW
- Brother
- Prints 2,500 pages in accordance with
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£62.38
RRP: £66.17
Inc. VAT £74.85
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-4040CN, HL-4050CDN, HL-4070CDW, DCP-9040CN, DCP-9042CDN, DCP-9045CDN, MFC-9440CN, MFC-9450CDN, MFC-9460CDN, MFC-9840CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2500 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 190 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 662 g |
| Dimensions (WxDxH) | 313 x 110 x 58 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 365 x 195 x 150 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Empty weight | 595 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 156 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Replace your empty printer toner cartridge with the TN130BK in Black and you’ll be back to printing high quality document in no time. This genuine Brother product ensures that your work’s given all the clarity it deserves, each and every time you print.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.