‹ Prev
Next ›
Brother TN-3380 Toner Cartridge High Yield Black TN3380
25 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-8110DN - DCP-8250DN
- HL: HL-5470DW - HL-6180DWT - HL-6180DW - HL-5450DNT - HL-5440D - HL-5450DN
- Laser Printer: HL-5450DNT - HL-6180DW - MFC-8520DN - DCP-8110DN - DCP-8250DN - HL-5440D - HL-5470DW - MFC-8510DN - HL-5450DN - HL-6180DWT - MFC-8950DWT - MFC-8950DW
- MFC Laser: MFC-8520DN - MFC-8510DN - MFC-8950DWT - MFC-8950DW
- Brother
- Prints 8,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£136.21
Inc. VAT £163.46
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | DCP-8110, 8150, 8155, 8250, HL-5440, 5450, 5470, 6180, MFC-8510, 8520, 8710, 8950 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 201 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 362 mm |
| Weight | 722 g |
| Dimensions (WxDxH) | 290 x 132 x 81 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 362 x 201 x 149 mm |
| Package weight | 1.24 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Pallet gross height | 18.4 cm |
| Pallet gross weight | 178 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
As it’s the standard colour of many print jobs, you may find that you need to replenish your black cartridge more often. This genuine Brother TN3380 High Yield Toner Cartridge is capable of printing up to 8,000 pages, producing brilliant results from the very first to the last page you print.