‹ Prev
Next ›
Brother TN-2210 Toner Cartridge Black TN2210
8 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-7060D - DCP-7070DW - DCP-7065DN
- Fax: Fax-2940 - Fax-2840 - Fax-2845
- HL: HL-2240D - HL-2250DN - HL-2270DW - HL-2240 - HL-2250DNR
- Laser Printer: DCP-7060D - FAX2940 - MFC-7860DW - DCP-7065DN - HL-2250DN - HL-2270DW - HL-2240D - MFC-7460DN - DCP-7070DW - FAX2840 - HL-2240 - MFC-7360N - Fax-2840 - Fax-2940
- MFC Laser: MFC-7360N - MFC-7860DW - MFC-7460N - MFC-7460DN
- Brother
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£45.80
Inc. VAT £54.96
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-2240, HL-2240D, HL-2250DN, HL-2270DW, FAX-2840, FAX-2940, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1200 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | China |
| Width | 110 mm |
| Depth | 198 mm |
| Height | 369 mm |
| Weight | 463 g |
| Dimensions (WxDxH) | 283 x 136 x 47 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 202 mm |
| Package weight | 920 g |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 126 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.8 cm |
| Pallet gross weight | 136.1 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Developed in line with Brother’s high design specification, this specially formulated genuine TN2210 Toner Cartridge ensures your printer continues to deliver fast print speeds, increased productivity and crisp, high quality documents every time you print.