‹ Prev
Next ›
Brother TN-2110 Toner Cartridge Black TN2110
4 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Laser: DCP-7045N - DCP-7040 - DCP-7045 - DCP-7032 - DCP-7030
- Laser Printer: DCP-7030 - HL-2140 - MFC-7440N - HL-2150N - HL-2170W - MFC-7320 - MFC-7840W - DCP-7045N
- MFC Laser: MFC-7440N - MFC-7840W - MFC-7320
- HL: HL-2170 - HL-2170W - HL-2140 - HL-2150 - HL-2150N
- Fax: Fax-7840W
- Brother
- Prints 1,500 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£54.09
Inc. VAT £64.91
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HL-2140, HL-2150N, HL-2170W, DCP-7030, DCP-7040, DCP-7045N, MFC-7320, MFC-7440N, MFC-7840W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 195 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 585 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 195 x 365 x 120 mm |
| Package weight | 1.01 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 243.6 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 1500 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
With the Genuine Brother TN-2110 Black Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN-2110 cartridge can produce up to 1,500 vibrant, eye-catching pages.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.