Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZ |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Laminated | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-200, PT-210E, PT-220, PT-300, PT-310, PT-340, PT-340C, PT-350, PT-540, PT-540C, PT-550, PT-1000, PT-1200, PT-1200P, PT-1250, PT-1250J, PT-1250S, PT-1280, PT-1750, PT-18R,1800, PT-1800E, PT-1830VP, PT-1850, PT-1850VP, PT-2400, PT-2400E, PT-2420PC, PT-2450, PT-2450DX, PT-2460, PT-2480, PT-2500PC, PT-3600, PT-9200PC, PT-9200DX, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 17 mm |
| Depth | 67 mm |
| Height | 103 mm |
| Weight | 36 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 55 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 234 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This genuine non-laminated label tape is ideal for all your general labelling needs, whether that be around the office, workplace or home. Quick and easy to install, the versatile Brother TZe-N231 labelling tape is compatible with a wide range of our P-touch printers. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.