Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZ |
| Country of origin | China |
| Laminated | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | P-Touch PT-3600, PT-550, PT-9200, PT-9500, PT-9600, PT-9700, PT-9800 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Tape width | 3.6 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 40 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 102 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 149 g |
| Pallet gross height | 13.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 277.2 kg |
| Products per pallet | 1800 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 3.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-261 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and white colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.