Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Print technology | Inkjet |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 31 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Presentation box |
| Package weight | 50 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 228.2 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This genuine laminated label tape is ideal for all your general labelling needs, whether that be around the office, workplace or home. Quick and easy to install, the versatile Brother TZe-221 labelling tape is compatible with a wide range of our P-touch printers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.