Product Details
General Information
| Colour | Black/Yellow |
| Label colour | Black on yellow |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Laminated | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | P-Touch PT-1005, 1010, 1080, 1090, 1280, 1290, 18, 2030, 2430, D200, H100, H105, H300, H75 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 17 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 36 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 55 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 241.9 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-631 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and yellow design – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.