‹ Prev
Next ›
Brother TN-230BK Toner Cartridge Black TN230BK
2 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-3040CN - HL-3070CW
- Laser Printer: DCP-9010CN - MFC-9120CN - MFC-9320CW - HL-3040CN - HL-3070CW
- MFC Laser: MFC-9320CW - MFC-9120CN
- DCP Laser: DCP-9010CN
- Brother
- Prints 2,200 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£76.36
Inc. VAT £91.63
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | HL3040CN / HL3070CW / DCP9010CN / MFC9120CN / MFC9320CW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2200 pages |
| Country of origin | China |
| Width | 129 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 373 mm |
| Weight | 416 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 362 x 122 x 183 mm |
| Package weight | 978 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 192 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.9 cm |
| Pallet gross weight | 258 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Expertly designed to keep your Brother colour laser printer performing at its very best, this genuine TN230BK Toner Cartridge guarantees professional results every time. Whether you’re printing a presentation, materials for displays or any other important document, it ensures your communications are always crystal clear.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.