‹ Prev
Next ›
Brother LC223M Inkjet Cartridge Magenta LC223M
23 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J4320DW - MFC-J4420DW - MFC-J4625DW - MFC-J5620DW - MFC-J5720DW - DCP-J4120DW - MFC-J4425DW - MFC-J4620DW - MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J5520DW - MFC-J680DW - MFC-J880DW
- MFC Inkjet: MFC-J4620DW - MFC-J4625DW - MFC-J480DW - MFC-J5320DW - MFC-J680DW - MFC-J4420DW - MFC-J5620DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J880DW
- DCP Inkjet: DCP-J4420DW - DCP-J4120DW - DCP-J562DW
- Brother
- Colour: Magenta
- Page yield: up to 550
- For DCP-J4120DW, MFC-J4420DW, MFC-J4620DW, MFC-J4625DW, MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5625DW and MFC-J5720DW
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
£13.68
Inc. VAT £16.42
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 91 mm |
| Height | 116 mm |
| Weight | 34 g |
| Package weight | 67 g |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 192 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC223M ink cartridge - worth it every time.