‹ Prev
Next ›
Brother LC985M Inkjet Cartridge Magenta LC985M
4 Stock Available
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J140W - DCP-J125 - DCP-J315W - DCP-J515W
- Inkjet Printer: DCP-J125 - DCP-J140W - MFC-J220 - MFC-J415W - MFC-J615W - DCP-315W - DCP-515W - MFC-J265W - DCP-J315W - DCP-J515W - MFC-J410
- MFC Inkjet: MFC-J220 - MFC-J265W - MFC-J410 - MFC-J415W
- Brother
- Colour: Magenta
- Page yield: up to 260
- Compatible with: MFC-J220, J265W, J410, J415W, DCP-J125, J315W, J515W
- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
£9.97
Inc. VAT £11.97
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J220, MFC-J265W, MFC-J410, MFC-J415W, DCP-J125, DCP-J140W, DCP-J315W, DCP-J515W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Product colour | Black |
| Width | 24 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 36 g |
| Package weight | 67 g |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 217.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n\nGenuine Brother LC985M ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.